Tel: +41 (21) 313 4350
    Competition Results

    Competition Results

    Home
    19–20 JUN 2021

    European Athletics Team Championships First League

    Hide filters
    Men's 100m
    Final, Wind: +0.6
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Jak Ali HARVEY
    Birth Date: 04 MAY 1989
    Nationality:
    TUR
    Mark: 10.31
    Place: 2.
    Name: Silvan WICKI
    Birth Date: 13 FEB 1995
    Nationality:
    SUI
    Mark: 10.36
    Place: 3.
    Name: Joris VAN GOOL
    Birth Date: 04 APR 1998
    Nationality:
    NED
    Mark: 10.42
    Place: 4.
    Name: Zdeněk STROMŠÍK
    Birth Date: 25 NOV 1994
    Nationality:
    CZE
    Mark: 10.50
    Place: 5.
    Name: Karl Erik NAZAROV
    Birth Date: 17 MAR 1999
    Nationality:
    EST
    Mark: 10.53
    Place: 6.
    Name: Petre Nicolae REZMIVES
    Birth Date: 11 SEP 1997
    Nationality:
    ROU
    Mark: 10.70
    Final, Wind: +0.2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Kobe VLEMINCKX
    Birth Date: 31 MAY 1998
    Nationality:
    BEL
    Mark: 10.49
    Place: 2.
    Name: Samuel PUROLA
    Birth Date: 19 MAY 2000
    Nationality:
    FIN
    Mark: 10.52
    Place: 3.
    Name: Thomas JONES
    Birth Date: 24 SEP 2001
    Nationality:
    SWE
    Mark: 10.53
    Place: 4.
    Name: Ioannis NIFADOPOULOS
    Birth Date: 01 NOV 1990
    Nationality:
    GRE
    Mark: 10.57
    Place: 5.
    Name: Even MEINSETH
    Birth Date: 22 MAY 1996
    Nationality:
    NOR
    Mark: 10.57
    Place: 6.
    Name: Maksim HRABARENKA
    Birth Date: 28 MAR 1998
    Nationality:
    BLR
    Mark: 10.71
    Men's 400m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Jochem DOBBER
    Birth Date: 08 JUL 1997
    Nationality:
    NED
    Mark: 45.40
    Place: 2.
    Name: Alexander DOOM
    Birth Date: 25 APR 1997
    Nationality:
    BEL
    Mark: 46.08
    Place: 3.
    Name: Pavel MASLÁK
    Birth Date: 21 FEB 1991
    Nationality:
    CZE
    Mark: 46.54
    Place: 4.
    Name: Andreas Haara BAKKETUN
    Birth Date: 21 FEB 2001
    Nationality:
    NOR
    Mark: 46.84
    Place: 5.
    Name: Mihai Cristian PÎSLARU
    Birth Date: 22 MAR 1999
    Nationality:
    ROU
    Mark: 46.97
    Place: 6.
    Name: Lionel SPITZ
    Birth Date: 12 JAN 2001
    Nationality:
    SUI
    Mark: 47.16
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Aliaksandr VASILEUSKI
    Birth Date: 05 JAN 1992
    Nationality:
    BLR
    Mark: 47.30
    Place: 2.
    Name: Nick EKELUND-ARENANDER
    Birth Date: 23 JAN 1989
    Nationality:
    SWE
    Mark: 47.37
    Place: 3.
    Name: Michail PAPPAS
    Birth Date: 24 FEB 1998
    Nationality:
    GRE
    Mark: 47.76
    Place: 4.
    Name: Kubilay ENÇÜ
    Birth Date: 10 JAN 2001
    Nationality:
    TUR
    Mark: 48.14
    Place: 5.
    Name: Tuomas LEHTONEN
    Birth Date: 04 AUG 1998
    Nationality:
    FIN
    Mark: 48.65
    Place: 6.
    Name: Rivar TIPP
    Birth Date: 15 SEP 1990
    Nationality:
    EST
    Mark: 48.99
    Men's 1500m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Ferdinand Kvan EDMAN
    Birth Date: 12 FEB 1993
    Nationality:
    NOR
    Mark: 3:38.63
    Place: 2.
    Name: Adam DVOŘÁČEK
    Birth Date: 10 MAY 1996
    Nationality:
    CZE
    Mark: 3:39.97
    Place: 3.
    Name: Jochem VERMEULEN
    Birth Date: 02 AUG 1998
    Nationality:
    BEL
    Mark: 3:40.02
    Place: 4.
    Name: Joonas RINNE
    Birth Date: 20 MAY 1995
    Nationality:
    FIN
    Mark: 3:40.49
    Place: 5.
    Name: Bram ANDERIESSEN
    Birth Date: 01 AUG 1999
    Nationality:
    NED
    Mark: 3:40.65
    Place: 6.
    Name: Illia KARNAVUKHAU
    Birth Date: 03 JUL 1999
    Nationality:
    BLR
    Mark: 3:41.16
    Place: 7.
    Name: Ramazan BARBAROS
    Birth Date: 05 JAN 1998
    Nationality:
    TUR
    Mark: 3:41.36
    Place: 8.
    Name: Samuel PIHLSTRÖM
    Birth Date: 08 MAR 2001
    Nationality:
    SWE
    Mark: 3:42.56
    Place: 9.
    Name: Julien STALHANDSKE
    Birth Date: 28 APR 2000
    Nationality:
    SUI
    Mark: 3:43.28
    Place: 10.
    Name: Christos PAPOULIAS
    Birth Date: 17 JUN 1998
    Nationality:
    GRE
    Mark: 3:47.42
    Place: 11.
    Name: Dorin Andrei RUSU
    Birth Date: 30 NOV 1998
    Nationality:
    ROU
    Mark: 3:48.86
    Place: 12.
    Name: Olavi ALLASE
    Birth Date: 28 MAY 1993
    Nationality:
    EST
    Mark: 3:50.67
    Men's 5000m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Magnus Tuv MYHRE
    Birth Date: 15 JUN 2000
    Nationality:
    NOR
    Mark: 13:46.98
    Place: 2.
    Name: Michael SOMERS
    Birth Date: 02 MAR 1995
    Nationality:
    BEL
    Mark: 13:48.16
    Place: 3.
    Name: Siarhei KRAUCHENIA
    Birth Date: 14 MAY 1996
    Nationality:
    BLR
    Mark: 13:56.47
    Place: 4.
    Name: Nicolae Alexandru SOARE
    Birth Date: 20 SEP 1991
    Nationality:
    ROU
    Mark: 13:56.89
    Place: 5.
    Name: Dominik ROLLI
    Birth Date: 19 FEB 1996
    Nationality:
    SUI
    Mark: 13:57.20
    Place: 6.
    Name: Frank FUTSELAAR
    Birth Date: 16 JUL 1991
    Nationality:
    NED
    Mark: 14:03.82
    Place: 7.
    Name: Emil MILLÁN DE LA OLIVA
    Birth Date: 24 JUL 2001
    Nationality:
    SWE
    Mark: 14:09.02
    Place: 8.
    Name: Jakub ZEMANÍK
    Birth Date: 21 JUN 1995
    Nationality:
    CZE
    Mark: 14:10.84
    Place: 9.
    Name: Marios ANAGNOSTOU
    Birth Date: 08 OCT 1999
    Nationality:
    GRE
    Mark: 14:11.47
    Place: 10.
    Name: Sezgin ATAÇ
    Birth Date: 21 MAR 1998
    Nationality:
    TUR
    Mark: 14:18.34
    Place: 11.
    Name: Ossi KEKKI
    Birth Date: 29 OCT 1993
    Nationality:
    FIN
    Mark: 14:35.07
    Place: 12.
    Name: Roman FOSTI
    Birth Date: 06 JUN 1983
    Nationality:
    EST
    Mark: 14:40.70
    Men's 400mH
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Rasmus MÄGI
    Birth Date: 04 MAY 1992
    Nationality:
    EST
    Mark: 48.82
    Place: 2.
    Name: Nick SMIDT
    Birth Date: 12 MAY 1997
    Nationality:
    NED
    Mark: 49.90
    Place: 3.
    Name: Vít MÜLLER
    Birth Date: 31 AUG 1996
    Nationality:
    CZE
    Mark: 50.09
    Place: 4.
    Name: Carl BENGTSTRÖM
    Birth Date: 13 JAN 2000
    Nationality:
    SWE
    Mark: 50.11
    Place: 5.
    Name: Berke AKÇAM
    Birth Date: 10 APR 2002
    Nationality:
    TUR
    Mark: 50.45
    Place: 6.
    Name: Julien BONVIN
    Birth Date: 10 JAN 1999
    Nationality:
    SUI
    Mark: 51.39
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Øyvind Strømmen KJERPESET
    Birth Date: 12 DEC 1991
    Nationality:
    NOR
    Mark: 51.71
    Place: 2.
    Name: Vlad DULCESCU
    Birth Date: 23 MAR 1995
    Nationality:
    ROU
    Mark: 52.10
    Place: 3.
    Name: Yahor KHAURATOVICH
    Birth Date: 08 MAY 2002
    Nationality:
    BLR
    Mark: 52.31
    Place: 4.
    Name: Tuur BRAS
    Birth Date: 05 OCT 1999
    Nationality:
    BEL
    Mark: 52.52
    Place: 5.
    Name: Konstantinos NAKOS
    Birth Date: 31 MAR 1994
    Nationality:
    GRE
    Mark: 52.85
    Place: 6.
    Name: Christian VÄNTTINEN
    Birth Date: 06 SEP 1999
    Nationality:
    FIN
    Mark: 56.18
    Men's High Jump
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Andrei CHURYLA
    Birth Date: 19 MAY 1993
    Nationality:
    BLR
    Mark: 2.25
    Place: 2.
    Name: Loïc GASCH
    Birth Date: 13 AUG 1994
    Nationality:
    SUI
    Mark: 2.25
    Place: 3.
    Name: Konstantinos BANIOTIS
    Birth Date: 06 NOV 1986
    Nationality:
    GRE
    Mark: 2.23
    Place: 4.
    Name: Alperen ACET
    Birth Date: 02 APR 1998
    Nationality:
    TUR
    Mark: 2.23
    Place: 5.
    Name: Daniel KOSONEN
    Birth Date: 17 SEP 2000
    Nationality:
    FIN
    Mark: 2.20
    Place: 6.
    Name: Thomas CARMOY
    Birth Date: 16 FEB 2000
    Nationality:
    BEL
    Mark: 2.20
    Place: 6.
    Name: Fabian DELRYD
    Birth Date: 15 OCT 1996
    Nationality:
    SWE
    Mark: 2.20
    Place: 8.
    Name: Douwe AMELS
    Birth Date: 16 SEP 1991
    Nationality:
    NED
    Mark: 2.13
    Place: 9.
    Name: Dan Claudiu LĂZĂRICĂ
    Birth Date: 11 MAY 1992
    Nationality:
    ROU
    Mark: 2.13
    Place: 10.
    Name: Marek BAHNÍK
    Birth Date: 10 MAY 1999
    Nationality:
    CZE
    Mark: 2.13
    Place: 11.
    Name: Mikk MEERENTS
    Birth Date: 26 JUL 1991
    Nationality:
    EST
    Mark: 2.09
    Place: 12.
    Name: Sander SKOTHEIM
    Birth Date: 31 MAY 2002
    Nationality:
    NOR
    Mark: 2.05
    Men's Long Jump
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Miltiadis TENTOGLOU
    Birth Date: 18 MAR 1998
    Nationality:
    GRE
    Mark: 8.38
    Place: 2.
    Name: Radek JUŠKA
    Birth Date: 08 MAR 1993
    Nationality:
    CZE
    Mark: 7.95
    Place: 3.
    Name: Thobias MONTLER
    Birth Date: 15 FEB 1996
    Nationality:
    SWE
    Mark: 7.94
    Place: 4.
    Name: Mikita LAPATSENKA
    Birth Date: 06 JUN 1995
    Nationality:
    BLR
    Mark: 7.84
    Place: 5.
    Name: Thomas VAN DER PLAETSEN
    Birth Date: 24 DEC 1990
    Nationality:
    BEL
    Mark: 7.66
    Place: 6.
    Name: Ingar KIPLESUND
    Birth Date: 15 NOV 1996
    Nationality:
    NOR
    Mark: 7.65
    Place: 7.
    Name: Gabriel BITAN
    Birth Date: 23 JUL 1998
    Nationality:
    ROU
    Mark: 7.40
    Place: 8.
    Name: Finley GAIO
    Birth Date: 15 APR 1999
    Nationality:
    SUI
    Mark: 7.39
    Place: 9.
    Name: Kristian BÄCK
    Birth Date: 18 JUL 1996
    Nationality:
    FIN
    Mark: 7.36
    Place: 10.
    Name: Sven JANSONS
    Birth Date: 19 JUL 2001
    Nationality:
    NED
    Mark: 7.35
    Place: 11.
    Name: Alper KULAKSIZ
    Birth Date: 06 APR 1992
    Nationality:
    TUR
    Mark: 7.32
    Place: 12.
    Name: Rain KASK
    Birth Date: 11 JUN 1991
    Nationality:
    EST
    Mark: 7.11
    Men's Shot Put
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Tomáš STANĚK
    Birth Date: 13 JUN 1991
    Nationality:
    CZE
    Mark: 20.79
    Place: 2.
    Name: Andrei Rares TOADER
    Birth Date: 26 MAY 1997
    Nationality:
    ROU
    Mark: 20.20
    Place: 3.
    Name: Marcus THOMSEN
    Birth Date: 07 JAN 1998
    Nationality:
    NOR
    Mark: 19.90
    Place: 4.
    Name: Sven POELMANN
    Birth Date: 05 JUN 1997
    Nationality:
    NED
    Mark: 19.36
    Place: 5.
    Name: Kyriakos ZOTOS
    Birth Date: 17 JAN 1996
    Nationality:
    GRE
    Mark: 19.07
    Place: 6.
    Name: Alperen KARAHAN
    Birth Date: 27 OCT 2000
    Nationality:
    TUR
    Mark: 19.03
    Place: 7.
    Name: Aliaksei NICHYPAR
    Birth Date: 10 APR 1993
    Nationality:
    BLR
    Mark: 18.67
    Place: 8.
    Name: Jander HEIL
    Birth Date: 20 APR 1997
    Nationality:
    EST
    Mark: 18.48
    Place: 9.
    Name: Stefan WIELAND
    Birth Date: 21 DEC 1998
    Nationality:
    SUI
    Mark: 17.89
    Place: 10.
    Name: Arttu KANGAS
    Birth Date: 13 JUL 1993
    Nationality:
    FIN
    Mark: 17.61
    Place: 11.
    Name: Matthias QUINTELIER
    Birth Date: 22 APR 1997
    Nationality:
    BEL
    Mark: 17.49
    Place: 12.
    Name: Sebastian LÖSCHNER
    Birth Date: 22 JAN 2000
    Nationality:
    SWE
    Mark: 15.45
    Men's Hammer Throw
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Eşref APAK
    Birth Date: 03 JAN 1982
    Nationality:
    TUR
    Mark: 77.10
    Place: 2.
    Name: Christos FRANTZESKAKIS
    Birth Date: 26 APR 2000
    Nationality:
    GRE
    Mark: 73.46
    Place: 3.
    Name: Mikalai BASHAN
    Birth Date: 18 NOV 1992
    Nationality:
    BLR
    Mark: 73.37
    Place: 4.
    Name: Henri LIIPOLA
    Birth Date: 24 APR 1994
    Nationality:
    FIN
    Mark: 70.11
    Place: 5.
    Name: Jon NERDAL
    Birth Date: 17 FEB 1996
    Nationality:
    NOR
    Mark: 67.53
    Place: 6.
    Name: Mihăiță Andrei MICU
    Birth Date: 27 SEP 1999
    Nationality:
    ROU
    Mark: 67.24
    Place: 7.
    Name: Adam KELLY
    Birth Date: 06 JUL 1997
    Nationality:
    EST
    Mark: 66.55
    Place: 8.
    Name: Patrik HÁJEK
    Birth Date: 11 NOV 1998
    Nationality:
    CZE
    Mark: 66.34
    Place: 9.
    Name: Rémi MALENGREAUX
    Birth Date: 17 DEC 1995
    Nationality:
    BEL
    Mark: 61.84
    Place: 10.
    Name: Dennis HEMELAAR
    Birth Date: 02 DEC 1994
    Nationality:
    NED
    Mark: 59.99
    Place: 11.
    Name: Lukas BAROKE
    Birth Date: 17 JUN 2001
    Nationality:
    SUI
    Mark: 48.70
    Place: 12.
    Name: Sebastian LÖSCHNER
    Birth Date: 22 JAN 2000
    Nationality:
    SWE
    Mark: 40.14
    Men's 4x100m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Netherlands
    Birth Date:
    Nationality:
    NED
    Mark: 38.81
    Place: 2.
    Name: Turkey
    Birth Date:
    Nationality:
    TUR
    Mark: 38.94
    Place: 3.
    Name: Czech Republic
    Birth Date:
    Nationality:
    CZE
    Mark: 39.07
    Place: 4.
    Name: Belarus
    Birth Date:
    Nationality:
    BLR
    Mark: 39.96
    Place:
    Name: Switzerland
    Birth Date:
    Nationality:
    SUI
    Mark: DNF
    Place:
    Name: Finland
    Birth Date:
    Nationality:
    FIN
    Mark: DQ
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Greece
    Birth Date:
    Nationality:
    GRE
    Mark: 39.52
    Place: 2.
    Name: Norway
    Birth Date:
    Nationality:
    NOR
    Mark: 39.67
    Place: 3.
    Name: Estonia
    Birth Date:
    Nationality:
    EST
    Mark: 39.72
    Place: 4.
    Name: Belgium
    Birth Date:
    Nationality:
    BEL
    Mark: 40.11
    Place: 5.
    Name: Romania
    Birth Date:
    Nationality:
    ROU
    Mark: 40.20
    Place: 6.
    Name: Sweden
    Birth Date:
    Nationality:
    SWE
    Mark: 40.23
    Women's 100m
    Final, Wind: +0.4
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Salomé KORA
    Birth Date: 08 JUN 1994
    Nationality:
    SUI
    Mark: 11.34
    Place: 2.
    Name: Rani ROSIUS
    Birth Date: 25 APR 2000
    Nationality:
    BEL
    Mark: 11.44
    Place: 3.
    Name: Rafalia SPANOUDAKI-CHATZIRIGA
    Birth Date: 07 JUN 1994
    Nationality:
    GRE
    Mark: 11.45
    Place: 4.
    Name: Naomi SEDNEY
    Birth Date: 17 DEC 1994
    Nationality:
    NED
    Mark: 11.49
    Place: 5.
    Name: Krystsina TSIMANOUSKAYA
    Birth Date: 19 NOV 1996
    Nationality:
    BLR
    Mark: 11.49
    Place: 6.
    Name: Lotta KEMPPINEN
    Birth Date: 01 APR 1998
    Nationality:
    FIN
    Mark: 11.53
    Final, Wind: -0.2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Helene RØNNINGEN
    Birth Date: 04 SEP 1998
    Nationality:
    NOR
    Mark: 11.56
    Place: 2.
    Name: Claudia PAYTON
    Birth Date: 13 APR 1998
    Nationality:
    SWE
    Mark: 11.72
    Place: 3.
    Name: Marina Andreea BABOI
    Birth Date: 04 JUN 1999
    Nationality:
    ROU
    Mark: 11.73
    Place: 4.
    Name: Johana KAISEROVÁ
    Birth Date: 24 JAN 2000
    Nationality:
    CZE
    Mark: 11.88
    Place: 5.
    Name: Karoli KÄÄRT
    Birth Date: 10 NOV 2000
    Nationality:
    EST
    Mark: 11.92
    Place: 6.
    Name: Zülha ARMUTCU
    Birth Date: 01 AUG 2002
    Nationality:
    TUR
    Mark: 11.95
    Women's 400m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Femke BOL
    Birth Date: 23 FEB 2000
    Nationality:
    NED
    Mark: 50.37
    Place: 2.
    Name: Lada VONDROVÁ
    Birth Date: 06 SEP 1999
    Nationality:
    CZE
    Mark: 52.11
    Place: 3.
    Name: Linn OPPEGAARD
    Birth Date: 23 DEC 1998
    Nationality:
    NOR
    Mark: 53.04
    Place: 4.
    Name: Irini VASILIOU
    Birth Date: 18 MAR 1990
    Nationality:
    GRE
    Mark: 53.04
    Place: 5.
    Name: Silke LEMMENS
    Birth Date: 30 NOV 1999
    Nationality:
    SUI
    Mark: 53.96
    Place: 6.
    Name: Camille LAUS
    Birth Date: 23 MAY 1993
    Nationality:
    BEL
    Mark: 53.97
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Moa HJELMER
    Birth Date: 19 JUN 1990
    Nationality:
    SWE
    Mark: 52.94
    Place: 2.
    Name: Mette BAAS
    Birth Date: 10 SEP 2000
    Nationality:
    FIN
    Mark: 53.31
    Place: 3.
    Name: Asteria Uzo LIMAI
    Birth Date: 19 JUL 2001
    Nationality:
    BLR
    Mark: 53.53
    Place: 4.
    Name: Büsra YILDIRIM
    Birth Date: 10 MAY 1996
    Nationality:
    TUR
    Mark: 53.86
    Place: 5.
    Name: Liis ROOSE
    Birth Date: 03 NOV 1996
    Nationality:
    EST
    Mark: 55.00
    Place: 6.
    Name: Adina Elena CÎRCIOGEL
    Birth Date: 08 MAR 2001
    Nationality:
    ROU
    Mark: 55.09
    Women's 800m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Lore HOFFMANN
    Birth Date: 25 JUL 1996
    Nationality:
    SUI
    Mark: 2:03.89
    Place: 2.
    Name: Britt UMMELS
    Birth Date: 24 AUG 1993
    Nationality:
    NED
    Mark: 2:04.55
    Place: 3.
    Name: Sara KUIVISTO
    Birth Date: 17 AUG 1991
    Nationality:
    FIN
    Mark: 2:04.57
    Place: 4.
    Name: Diana MEZULIÁNÍKOVÁ
    Birth Date: 10 APR 1992
    Nationality:
    CZE
    Mark: 2:04.97
    Place: 5.
    Name: Volha NEMAHAI
    Birth Date: 27 MAY 1989
    Nationality:
    BLR
    Mark: 2:05.24
    Place: 6.
    Name: Ingeborg ØSTGÅRD
    Birth Date: 05 OCT 2003
    Nationality:
    NOR
    Mark: 2:05.87
    Place: 7.
    Name: Renée EYKENS
    Birth Date: 08 JUN 1996
    Nationality:
    BEL
    Mark: 2:06.54
    Place: 8.
    Name: Tugba TOPTAŞ
    Birth Date: 11 JUL 2000
    Nationality:
    TUR
    Mark: 2:07.25
    Place: 9.
    Name: Senna OHLSSON
    Birth Date: 03 APR 2000
    Nationality:
    SWE
    Mark: 2:07.25
    Place: 10.
    Name: Kelly NEVOLIHHIN
    Birth Date: 15 NOV 1992
    Nationality:
    EST
    Mark: 2:08.04
    Place: 11.
    Name: Elli Eftychia DELIGIANNI
    Birth Date: 04 JUL 2002
    Nationality:
    GRE
    Mark: 2:08.19
    Place: 12.
    Name: Florina ȘTEFANA
    Birth Date: 29 MAR 1990
    Nationality:
    ROU
    Mark: 2:09.25
    Women's 3000m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Darya BARYSEVICH
    Birth Date: 06 APR 1990
    Nationality:
    BLR
    Mark: 9:01.80
    Place: 2.
    Name: Linn SÖDERHOLM
    Birth Date: 05 MAY 1996
    Nationality:
    SWE
    Mark: 9:06.04
    Place: 3.
    Name: Diane VAN ES
    Birth Date: 22 MAR 1999
    Nationality:
    NED
    Mark: 9:07.41
    Place: 4.
    Name: Emine Hatun MECHAAL
    Birth Date: 07 DEC 1995
    Nationality:
    TUR
    Mark: 9:07.83
    Place: 5.
    Name: Anastasia MARINAKOU
    Birth Date: 12 JUN 1996
    Nationality:
    GRE
    Mark: 9:13.75
    Place: 6.
    Name: Claudia PRISECARU
    Birth Date: 02 SEP 1997
    Nationality:
    ROU
    Mark: 9:16.08
    Place: 7.
    Name: Ilona MONONEN
    Birth Date: 18 DEC 2003
    Nationality:
    FIN
    Mark: 9:17.24
    Place: 8.
    Name: Ina Halle HAUGEN
    Birth Date: 22 NOV 2003
    Nationality:
    NOR
    Mark: 9:22.72
    Place: 9.
    Name: Jekaterina PATJUK
    Birth Date: 06 APR 1983
    Nationality:
    EST
    Mark: 9:29.54
    Place: 10.
    Name: Sibylle HÄRING
    Birth Date: 07 NOV 2000
    Nationality:
    SUI
    Mark: 9:31.53
    Place: 11.
    Name: Moira STEWARTOVÁ
    Birth Date: 09 JUN 1995
    Nationality:
    CZE
    Mark: 9:33.17
    Place: 12.
    Name: Febe TRIEST
    Birth Date: 28 AUG 2000
    Nationality:
    BEL
    Mark: 9:43.92
    Women's 400mH
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Viivi LEHIKOINEN
    Birth Date: 27 AUG 1999
    Nationality:
    FIN
    Mark: 55.94
    Place: 2.
    Name: Yasmin GIGER
    Birth Date: 06 NOV 1999
    Nationality:
    SUI
    Mark: 56.74
    Place: 3.
    Name: Aliaksandra KHILMANOVICH
    Birth Date: 14 DEC 1996
    Nationality:
    BLR
    Mark: 57.28
    Place: 4.
    Name: Andrea ROOTH
    Birth Date: 06 MAR 2002
    Nationality:
    NOR
    Mark: 57.95
    Place: 5.
    Name: Nikoleta JÍCHOVÁ
    Birth Date: 29 AUG 2000
    Nationality:
    CZE
    Mark: 58.36
    Place: 6.
    Name: Marielle KLEEMEIER
    Birth Date: 14 MAY 1996
    Nationality:
    EST
    Mark: 59.64
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Dimitra GNAFAKI
    Birth Date: 09 JUL 1997
    Nationality:
    GRE
    Mark: 57.06
    Place: 2.
    Name: Eline CLAEYS
    Birth Date: 04 JUN 2000
    Nationality:
    BEL
    Mark: 58.30
    Place: 3.
    Name: Cathelijn PEETERS
    Birth Date: 06 NOV 1996
    Nationality:
    NED
    Mark: 58.64
    Place: 4.
    Name: Hanna PALMQVIST
    Birth Date: 20 JAN 1996
    Nationality:
    SWE
    Mark: 58.95
    Place: 5.
    Name: Emel SANLI-KIRCIN
    Birth Date: 07 JUL 1993
    Nationality:
    TUR
    Mark: 59.70
    Place: 6.
    Name: Bianca-Georgiana ANTON
    Birth Date: 21 JAN 2000
    Nationality:
    ROU
    Mark: 1:03.79
    Women's 3000mSC
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Irene VAN DER REIJKEN
    Birth Date: 13 AUG 1993
    Nationality:
    NED
    Mark: 9:39.00
    Place: 2.
    Name: Elena Adelina PANAET
    Birth Date: 05 JUN 1993
    Nationality:
    ROU
    Mark: 9:41.68
    Place: 3.
    Name: Chiara SCHERRER
    Birth Date: 24 JAN 1996
    Nationality:
    SUI
    Mark: 9:45.58
    Place: 4.
    Name: Tatsiana SHABANAVA
    Birth Date: 20 MAR 1998
    Nationality:
    BLR
    Mark: 9:49.89
    Place: 5.
    Name: Caroline HÖGARDH
    Birth Date: 16 NOV 1992
    Nationality:
    SWE
    Mark: 9:56.32
    Place: 6.
    Name: Özlem KAYA
    Birth Date: 20 APR 1990
    Nationality:
    TUR
    Mark: 9:58.76
    Place: 7.
    Name: Andrea MODIN ENGESÆTH
    Birth Date: 06 JUL 2001
    Nationality:
    NOR
    Mark: 9:59.33
    Place: 8.
    Name: Laura MAASIK
    Birth Date: 05 OCT 1993
    Nationality:
    EST
    Mark: 10:13.55
    Place: 9.
    Name: Lucie SEKANOVÁ
    Birth Date: 05 AUG 1989
    Nationality:
    CZE
    Mark: 10:24.14
    Place: 10.
    Name: Venla SAARI
    Birth Date: 05 AUG 2003
    Nationality:
    FIN
    Mark: 10:41.04
    Place: 11.
    Name: Isavella KOTSACHEILI
    Birth Date: 18 SEP 1997
    Nationality:
    GRE
    Mark: 10:41.70
    Women's Pole Vault
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Angelica MOSER
    Birth Date: 09 OCT 1997
    Nationality:
    SUI
    Mark: 4.65
    Place: 2.
    Name: Eleni-Klaoudia POLAK
    Birth Date: 09 SEP 1996
    Nationality:
    GRE
    Mark: 4.60
    Place: 3.
    Name: Elina LAMPELA
    Birth Date: 18 FEB 1998
    Nationality:
    FIN
    Mark: 4.45
    Place: 4.
    Name: Angelica BENGTSSON
    Birth Date: 08 JUL 1993
    Nationality:
    SWE
    Mark: 4.45
    Place: 5.
    Name: Amálie ŠVÁBÍKOVÁ
    Birth Date: 22 NOV 1999
    Nationality:
    CZE
    Mark: 4.35
    Place: 5.
    Name: Fanny SMETS
    Birth Date: 21 APR 1986
    Nationality:
    BEL
    Mark: 4.35
    Place: 7.
    Name: Femke PLUIM
    Birth Date: 10 MAY 1994
    Nationality:
    NED
    Mark: 4.35
    Place: 8.
    Name: Buse ARIKAZAN
    Birth Date: 08 JUL 1994
    Nationality:
    TUR
    Mark: 4.35
    Place: 9.
    Name: Marleen MÜLLA
    Birth Date: 28 JUN 2001
    Nationality:
    EST
    Mark: 4.15
    Place: 10.
    Name: Lene Onsrud RETZIUS
    Birth Date: 04 JAN 1996
    Nationality:
    NOR
    Mark: 4.15
    Place: 11.
    Name: Krystsina KANTSAVENKA
    Birth Date: 18 AUG 2001
    Nationality:
    BLR
    Mark: 3.80
    Place: 12.
    Name: Andreea Stefania DRAGAN
    Birth Date: 02 SEP 1997
    Nationality:
    ROU
    Mark: 3.60
    Women's Triple Jump
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Senni SALMINEN
    Birth Date: 29 JAN 1996
    Nationality:
    FIN
    Mark: 14.63
    Place: 2.
    Name: Viyaleta SKVARTSOVA
    Birth Date: 15 APR 1998
    Nationality:
    BLR
    Mark: 14.13
    Place: 3.
    Name: Spyridoula KARYDI
    Birth Date: 30 JAN 2001
    Nationality:
    GRE
    Mark: 14.13
    Place: 4.
    Name: Rebecka ABRAHAMSSON
    Birth Date: 26 APR 1994
    Nationality:
    SWE
    Mark: 13.63
    Place: 5.
    Name: Tuğba DANIŞMAZ
    Birth Date: 10 SEP 1999
    Nationality:
    TUR
    Mark: 13.60
    Place: 6.
    Name: Emma MAŠTALÍŘOVÁ
    Birth Date: 27 NOV 2000
    Nationality:
    CZE
    Mark: 13.08
    Place: 7.
    Name: Hedda Kronstrand KVALVÅG
    Birth Date: 25 JUL 2002
    Nationality:
    NOR
    Mark: 13.00
    Place: 8.
    Name: Maureen HERREMANS
    Birth Date: 22 OCT 1996
    Nationality:
    NED
    Mark: 12.96
    Place: 9.
    Name: Daria O'KONNEL-BRONIN
    Birth Date: 22 MAR 1997
    Nationality:
    EST
    Mark: 12.86
    Place: 10.
    Name: Cristina-Ioana BUJIN
    Birth Date: 12 APR 1988
    Nationality:
    ROU
    Mark: 12.85
    Place: 11.
    Name: Alina TOBLER
    Birth Date: 14 MAY 1999
    Nationality:
    SUI
    Mark: 12.42
    Place: 12.
    Name: Elsa LOUREIRO
    Birth Date: 28 JAN 1992
    Nationality:
    BEL
    Mark: 12.23
    Women's Discus Throw
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Özlem BECEREK
    Birth Date: 22 APR 2002
    Nationality:
    TUR
    Mark: 58.50
    Place: 2.
    Name: Salla SIPPONEN
    Birth Date: 13 MAR 1995
    Nationality:
    FIN
    Mark: 56.61
    Place: 3.
    Name: Caisa-Marie LINDFORS
    Birth Date: 05 AUG 2000
    Nationality:
    SWE
    Mark: 55.10
    Place: 4.
    Name: Corinne NUGTER
    Birth Date: 28 MAR 1992
    Nationality:
    NED
    Mark: 55.05
    Place: 5.
    Name: Chrysoula ANAGNOSTOPOULOU
    Birth Date: 27 AUG 1991
    Nationality:
    GRE
    Mark: 54.70
    Place: 6.
    Name: Eliška STAŇKOVÁ
    Birth Date: 11 NOV 1984
    Nationality:
    CZE
    Mark: 54.61
    Place: 7.
    Name: Babette VANDEPUT
    Birth Date: 24 JAN 1998
    Nationality:
    BEL
    Mark: 50.92
    Place: 8.
    Name: Sviatlana SIAROVA
    Birth Date: 21 AUG 1986
    Nationality:
    BLR
    Mark: 50.88
    Place: 9.
    Name: Kätlin TÕLLASSON
    Birth Date: 04 JUN 1993
    Nationality:
    EST
    Mark: 49.97
    Place: 10.
    Name: Chantal TANNER
    Birth Date: 14 MAY 1997
    Nationality:
    SUI
    Mark: 47.42
    Place: 11.
    Name: Lotta FLATUM
    Birth Date: 19 SEP 2002
    Nationality:
    NOR
    Mark: 46.96
    Place: 12.
    Name: Andreea Iuliana LUNGU
    Birth Date: 16 JUL 2002
    Nationality:
    ROU
    Mark: 46.70
    Women's Javelin Throw
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Nikola OGRODNÍKOVÁ
    Birth Date: 18 AUG 1990
    Nationality:
    CZE
    Mark: 61.86
    Place: 2.
    Name: Viktoryia BAHUTSKAYA
    Birth Date: 18 JAN 1995
    Nationality:
    BLR
    Mark: 58.68
    Place: 3.
    Name: Marie-Therese OBST
    Birth Date: 07 JAN 1996
    Nationality:
    NOR
    Mark: 57.07
    Place: 4.
    Name: Elina TZENGKO
    Birth Date: 02 SEP 2002
    Nationality:
    GRE
    Mark: 54.86
    Place: 5.
    Name: Matilda ELFGAARD
    Birth Date: 11 JUN 1992
    Nationality:
    SWE
    Mark: 52.74
    Place: 6.
    Name: Münevver HANCI
    Birth Date: 25 JAN 2001
    Nationality:
    TUR
    Mark: 52.56
    Place: 7.
    Name: Anni-Linnea ALANEN
    Birth Date: 11 NOV 2002
    Nationality:
    FIN
    Mark: 51.06
    Place: 8.
    Name: Mirell LUIK
    Birth Date: 03 JAN 1997
    Nationality:
    EST
    Mark: 50.57
    Place: 9.
    Name: Dewi LAFONTAINE
    Birth Date: 08 JAN 1999
    Nationality:
    NED
    Mark: 49.45
    Place: 10.
    Name: Ioana Valentina PLAVAN
    Birth Date: 16 JUL 1998
    Nationality:
    ROU
    Mark: 48.35
    Place: 11.
    Name: Lena MEYER
    Birth Date: 26 FEB 1999
    Nationality:
    SUI
    Mark: 47.89
    Place: 12.
    Name: Kayla IVEN
    Birth Date: 20 FEB 2002
    Nationality:
    BEL
    Mark: 40.56
    Women's 4x100m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Netherlands
    Birth Date:
    Nationality:
    NED
    Mark: 43.38
    Place: 2.
    Name: Switzerland
    Birth Date:
    Nationality:
    SUI
    Mark: 43.73
    Place: 3.
    Name: Greece
    Birth Date:
    Nationality:
    GRE
    Mark: 44.05
    Place: 4.
    Name: Czech Republic
    Birth Date:
    Nationality:
    CZE
    Mark: 44.55
    Place: 5.
    Name: Belarus
    Birth Date:
    Nationality:
    BLR
    Mark: 44.67
    Place: 6.
    Name: Finland
    Birth Date:
    Nationality:
    FIN
    Mark: 44.77
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Sweden
    Birth Date:
    Nationality:
    SWE
    Mark: 43.92
    Place: 2.
    Name: Belgium
    Birth Date:
    Nationality:
    BEL
    Mark: 44.39
    Place: 3.
    Name: Norway
    Birth Date:
    Nationality:
    NOR
    Mark: 45.00
    Place: 4.
    Name: Romania
    Birth Date:
    Nationality:
    ROU
    Mark: 45.03
    Place: 5.
    Name: Turkey
    Birth Date:
    Nationality:
    TUR
    Mark: 45.07
    Place: 6.
    Name: Estonia
    Birth Date:
    Nationality:
    EST
    Mark: 49.18